Lapua rn 4.5.2019

Lapua ryhmänäyttely 4.5.2019

FCI 4/6 ja 5/7 (myös pennut 7-9kk)

Tiistenjoen Nuorisoseura, Paavolantie 59, 62165 Tiistenjoki,
järj.  Tiistenjoen Metsästyseura.

TULOKSET

Best in Show

1. gordoninsetteri
257                Goango Black I Want It All
om Nina & Joakim Caldén, Hirvlax

2. kk mäyräkoira
23                  Tiny Trotter’s Joburg
om. Riikka Rinta-Aho & Kari-Pekka Rinta-Aho, Vimpeli

RYHMÄ 4/6


1. kk mäyräkoira

23                  Tiny Trotter’s Joburg
om. Riikka Rinta-Aho & Kari-Pekka Rinta-Aho, Vimpeli
2. lk mäyräkoira
9                    Vänkärin Pelimiäs
om. Anne-Mari Kangas, Lapua
3. lk kääpiömäyräkoira
1                    Magik Rainbow Radomir
om. Jaana Heinonen & Jaana Heinonen, Raisio
4. dalmatiankoira
221                Titara’s Heavenly Kiss
om. Riikka Hirvonen & Satu Myllyntaus, Mustasaari

 

RYHMÄ 5/7

1. gordoninsetteri
257                Goango Black I Want It All
om. Nina & Joakim Caldén, Hirvlax
2. lapinporokoira
181                Suukkosuun Sydämen Valittu
om. Laura Rintaniemi & Katri Rintaniemi, Mäki-Paavola
3. kk saksanseisoja
237                Nortin Pulu
om. Piia Ylisaari, Lapua
4. karjalankarhukoira
161                Hautahiekan Karo
om. Marko Rahkonen

 

BIS-veteraanit

1. kk mäyräkoira
23                  Tiny Trotter’s Joburg
om. Riikka Rinta-Aho & Kari-Pekka Rinta-Aho, Vimpeli
2. suomenpystykorva
124                Palokallion Ruth
om. Johanna Peltokangas, Tuomikylä
3. japaninpystykorva
56                  Ejimechan
om. Kaija Hagman 17800 Kuhmoinen
4. pohjanpystykorva
83                  Halti
om. Soile Aarnio & Hannu Aarnio 62900 Alajärvi

 

BIS-kasvattajat

1. suomenlapinkoira
kennel Jokikylän
om. Juha Huhtala, Ylihärmä
2. samojedinkoira
kennel Valkonaaman
om. Eija Hakkarainen, Hanhikoski

 

ARVIOITU AIKATAULU

kehä 1
Pekka Teini (44)
mäyräkoirien mittaus
lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira
9.50
2    klo 10.00
lyhytkarvainen kaniinimäyräkoira 2
lyhytkarvainen mäyräkoira 7
karkeakarvainen kääpiömäyräkoira 3
karkeakarvainen mäyräkoira 24
pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira 3
pitkäkarvainen kaniinimäyräkoira 1
pitkäkarvainen mäyräkoira 2
kehä 2
Marja Talvitie (57)
amerikankettukoira 3     klo 10.00
dreeveri 5
eestinajokoira 3
venäjänajokoira 1
suomenajokoira 5
* akita 2
* amerikanakita 1
* alaskanmalamuutti 4
* japaninpystykorva 6
* buhund 2
* chow chow 4
* etnan koira 1
* harmaa norjanhirvikoira 7
* itäsiperianlaika 6
* venäläis-eurooppalainen laika 1
* pohjanpystykorva 6
kehä 3
Elina Haapaniemi (62)
spitzien mittaus 9.50
baijerinvuoristovihikoira 2     klo 10.00
grand basset griffon vendeen 2
rhodesiankoira 2
kleinspitz, muun väriset 3
mittelspitz, musta/ruskea 2
mittelspitz, muun väriset 1
mittelspitz, valkoinen 1
saksanpystykorva, keeshond/wolfspitz 3
pomeranian 1
jämtlanninpystykorva 18
karkeakarvainen saksanseisoja 13
lyhytkarvainen saksanseisoja 14
kehä 4
Perttu Ståhlberg (68)
suomenpystykorva 11     klo 10.00
samojedinkoira 19
siperianhusky 9
karjalankarhukoira 13
suomenlapinkoira 13
lapinporokoira 3
kehä 5
Reino Korpela (47)
beagle 10     klo 10.00
dalmatiankoira 9
bourbonaissinseisoja 2
englanninsetteri 2
gordoninsetteri 3
karkeakarvainen unkarinvizsla 5
lyhytkarvainen unkarinvizsla 4
pienimunsterinseisoja 1
pointteri 1
punainen irlanninsetteri 9
spinone 1

Näytt.maksun palautukseen oikeuttava tuomarimuutos *-merkillä.

Mah­dolliset peruutukset tuomarimuutoksen takia on postitettava ehdottomasti viimeis-tään 2.5.19 postitetul­la (postileima) kirjeellä. Liitä mukaan numero­lappu sekä tilinumerosi.
Osoitteella Päivi Luhtala-Sipilä, Ulvisentie 43, 62185 Mäki-Paavola tai
paivi.luhtala-sipila @ luukku.com

 

Palkintotuomarit: Varalla kaikille roduille Irina Poletaeva.

Ryhmä 4 kaikki rodut Pekka Teini,

Ryhmä 5 jämtlanninpystykorva, pohjanpystykorva, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, shiba, taiwaninkoira Elina Haapaniemi,
akita, amerikanakita, eurasier, kaanaankoira Irina Poletaeva,
muut Perttu Ståhlberg,

Ryhmä 6 baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, basset hound, bretagnenbassetti, gascognenbassetti, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, grand gascon saintongeois, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, iso gascognenajokoira, petit basset griffon vendéen, petit bleu de gascogne, petit gascon saintongeois, rhodesiankoira Elina Haapaniemi,
beagle, beagle harrier, dalmatiankoira Reino Korpela,
muut Marja Talvitie,

Ryhmä 7 karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja Elina Haapaniemi,
muut Reino Korpela. 

Ryhmäkilpailut:

FCI 4/6 Pekka Teini,
FCI 5/7 Reino Korpela,
Paras veteraani Elina Haapaniemi,
Paras kasvattajaryhmä Perttu Ståhlberg,
Best in Show Marja Talvitie