Seinäjoen ryhmänäyttelyt 19.5.2019

 

TULOKSET
3/5
7/8
2/10
4/6

SUPER BEST IN SHOW

glen of imaalinterrieri 
234 Cairdiulacht Daibhi Macmiolmor
om. Johanna Inkeri & Tiina Assinen & Janne Leivonen, Ylöjärvi

 

BEST IN SHOW (2/10 & 4/6 ) (Tanya Ahlman-Stockmari)

1. afgaaninvinttikoira
784 Pramya Don`t You Want Some
om. Janika Nisula, Kokkola

2. karkeakarvainen mäyräkoira
305 Tiny Trotter’s Joburg
om. Riikka Rinta-Aho & Kari-Pekka Rinta-Aho, Vimpeli

 

RYHMÄ 2/10 (Tanya Ahlman-Stockmari)

1. afgaaninvinttikoira
784 Pramya Don`t You Want Some
om. Janika Nisula, Kokkola

2. englanninbulldoggi
156 Möwens Honey Bunch
om. Tanja & Harri Reimari & Oili Johansson & Viivi Alaluusua, Myllyoja

3. newfoundlandinkoira
92 Vaskipuron Helga Hirmuinen
om. Marja Savioja, Isojoki

4. venäjänvinttikoira
810 Yegorov Morning Glory
om. Virva Sundberg, Ilmajoki

RYHMÄ 4/6 (Hans Almgren)

1. karkeakarvainen mäyräkoira
305 Tiny Trotter’s Joburg
om. Riikka Rinta-Aho & Kari-Pekka Rinta-Aho, Vimpeli

2. karkeakarvainen kääpiömäyräkoira
321 Freckle-Face Dascha
om. Pirjo Lampero, Sastamala

3. pesukarhukoira
580 Necku Coonnecting People
om. Pauliina Harju, Tampere

4. lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira
261 Haricot Feliz Navidad
om. Vilma Tuomaala & Perttu Harmaala, Kokkola

 

BIS-veteraanit 2/10 & 4/6 (Kimmo Mustonen)

1. karkeakarvainen mäyräkoira
305 Tiny Trotter’s Joburg
om. Riikka Rinta-Aho & Kari-Pekka Rinta-Aho, Vimpeli

2. skotlanninhirvikoira
835 Brokenwheel Mc Bronach
om. Carina Engman, Helsingby

3. englanninbulldoggi
158 Möwens On And On
om. Tia-Mari Lahti, Myllyoja

4. lyhytkarvainen kaniinimäyräkoira
287 Magik Rainbow Zz Top
om. Jaana Heinonen, Raisio

 

BIS-kasvattajat 2/10 & 4/6 (Jari Laakso)

1. englanninbulldoggi
1007 kennel Möwens
om. Tanja Reimari, Myllyoja

2. irlanninsusikoira 
1028 kennel Tinwhistle’s
om. Taina Niemelä, Vikby

3. tanskandoggi, sininen 
1002 kennel Doggimainen
om. Johanna Manninen, Nurmo

BEST IN SHOW (2/10 & 4/6 ) (Tanya Ahlman-Stockmari)

1. glen of imaalinterrieri 
234 Cairdiulacht Daibhi Macmiolmor
om. Johanna Inkeri & Tiina Assinen & Janne Leivonen, Ylöjärvi

2. amerikancockerspanieli
741 Sanparti’s For Vigies Sake
om. Laura Pitkänen & Sanna Vartiainen 41920 Kintaus

 

RYHMÄ 3/5 (Tanya Ahlman-Stockmari)

1. glen of imaalinterrieri 
234 Cairdiulacht Daibhi Macmiolmor
om. Johanna Inkeri & Tiina Assinen & Janne Leivonen, Ylöjärvi

2. samojedinkoira
465 Agrarium Cute Cheerful Cherie
om. Kirsi Palomäki, Isokyrö

3. buhund
475 Tunturipuron Jääenkeli
om. Tarja Pihlaja 60510 Hyllykallio

4. amerikanakita
359 Dynamic Force She Smiled Sweetly
om. Mervi Vesala, Ii

RYHMÄ 7/8 (Bertil Lundgren)

1. amerikancockerspanieli
741 Sanparti’s For Vigies Sake
om. Laura Pitkänen & Sanna Vartiainen, Kintaus

2.  sileäkarvainennoutaja
775 Morrini Carrock Beck
om. Heidi Vainio, Taivassalo

3. walesinspringerspanieli
727 Benton Pillow Talk
om. Aino Mäkelä & Piia Serguskin, Jyväskylä

4. lyhytkarvainen saksanseisoja
602 Charleswood William
om. Maria Appelberg, Pojanluoma

 

BIS-veteraanit 3/5 & 7/8

1. cockerspanieli
707 Great Escape Shut The Duck Up
om. Hei Härkälä, Lohja

2. kleinspizt, musta/ruskea
503 Pienenpolun Lady Pernilla
om. Merja Puuskamäki, Pojanluoma

3. japaninpystykorva
497 Saarnion Kinoubi
om. Paula Hautala, Alajärvi

4. buhund
475 Tunturipuron Jääenkeli
om. Tarja Pihlaja, Hyllykallio

 

BIS-kasvattajat 3/5 & 7/8

1.  amerikancockerspanieli
1025 kennel Sanparti’s
om. Laura Pitkänen, Kintaus

2.  walesinspringerspanieli
1023 kennel Elonkorjuun
om. Marita Jääskä, Hyllykallio

3. samojedinkoira 
1002 kennel Tuulentaipaleen
om. Mirva Mantere, Ilmajoki

4. australianterrieri 
1014 kennel Chiliberry’s
om. Juhani Kuusiluoma, Jalasjärvi

AIKATAULUT

FCI 2/10 sekä 4/6 sekä FCI 3/5 sekä 7/8 (myös pennut 7-9kk)

 

   

 

Tervetuloa näyttelyymme 19.5.19 Seinäjoelle !
Osoite navigaattoreille Toukotie 3, 60550 Nurmo.

Muistathan ottaa mukaan koiran rekisterikirjan, rokotustodistukset ja näyttelynumeron,
hakaneulan numerolapun kiinnittämistä varten sekä koiralle vesikipon ja makuualustan tms.
Saapuminen näyttelyyn:
Rokotustodistusten tarkastus alkaa klo 8.00. Koirien on tultava paikalle vähintään tuntia ennen ko. rodun arvosteluaikaa, viimeistään klo 11. Näyttely on drive-in, joten arvostelun jälkeen saavat niin halutessaan poistua kaikki muut paitsi ROP-koirat, ROP-veteraanit sekä rotunsa parhaisiin kasvattajaluokkiin kuuluvat koirat. Ryhmäkilpailut alkavat kaikkien kehien jälkeen.
Näyttelyssä noudatetaan Suomen Kennelliiton näyttelysääntöjä, mukaan lukien rokotusmääräykset ja antidoping – säännöt. Tunnistusmerkintä on pakollinen Kennelliiton virallisissa näyttelyissä, kokeissa ja kilpailuissa. Jos koiran osallistuminen hylätään puutteellisten rokotusten takia, ei ilmoittautumismaksua makseta takaisin.

Muistathan hakea näyttelyssä koirasi sijoituksen mukaiset palkinnot palkintojenjakopisteestä. Palkintoja ei postiteta jälkikäteen.

Hinnat: Parkkilippu 5€ (sisältää sisäänpääsyn ja luettelon).
Huom! Näyttelyssä vain käteismaksu!

Näyttelytoimikunta on joutunut tekemään tuomarimuutoksia ja mikäli haluat peruuttaa koirasi osallistumisen näyttelyyn tuomarimuutoksen vuoksi (merkitty aikatauluun *-merkillä) ilmoita siitä kirjallisesti viimeistään 17.5.2019 osoitteeseen Minna Rasinpää, Keski-Nurmontie 428, 60550 Nurmo tai sähköpostitse knkmseura@gmail.com.
Ilmoita koiran nimi sekä omistajan tiedot ja tilinnumero, minne maksu palautetaan.

Tiedustelut: Ilmoittautumista koskevat tiedustelut: puh. 040 417 1501 arkisin klo 15 – 19, info@bob-brand.fi
Näyttelypäivänä tiedustelut Minna / 050 5281 866

Näyttelypaikalla runsas buffetti mistä saa mm. pyttipannua, makkaraa, lettuja, kahvia, teetä, sämpylää, pullaa ym. Alueella myös mm. koiratarvikemyyjä.
Toivotamme mukavaa ja menestyksekästä näyttelypäivää!
järj. Keski-Nurmon Metsästysseura & Kouran Metsästysseura

ARVIOITU AIKATAULU

Kehä 1    Ville Meronen   (54)

dobermanni 2 10:00
pinseri 3
kääpiöpinseri 6
kääpiösnautseri, musta 9
kääpiösnautseri, musta-hopea 4
kääpiösnautseri, pippuri & suola 2
kääpiösnautseri, valkoinen 1
snautseri, pippuri & suola 4 11:30
* rottweiler 8
tanskandoggi, keltainen ja tiikerijuovainen 6
tanskandoggi, sininen 8
tornjak 1
Kehä 2    Jari Laakso   (64)
berninpaimenkoira 25 9:00
newfoundlandinkoira 13 10:30
landseer 1
pyreneittenkoira 4
isosveitsinpaimenkoira 4
keskiaasiankoira 1
bokseri 8 12:00
hovawart 3
appenzellinpaimenkoira 1
dogo argentino 1
apinapinseri 3
Kehä 3    Erika Häkkinen   (52)
leonberginkoira 10 10:00
sao miguelinfila 1
shar pei 2
suursnautseri, musta 2
tanskalais-ruotsalainen pihakoira 2
* siperianhusky 13 11:00
alaskanmalamuutti 3
amerikanakita 7
etnankoira 1
keeshond 3
pomeranian 7
thai ridgeback 1
Kehä 4    Tanya Ahlmann-Stockmari   (68)
bernhardinkoira lk 2 9:30
bernhardinkoira pk 3
bullmastiffi 7
englanninbulldoggi 11
pyreneittenmastiffi 3 10:30
tiibetinmastiffi 1
länsigöötanmaanpystykorva 5
pohjanpystykorva 2
afgaaninvinttikoira 6
englanninvinttikoira 1
italianvinttikoira 4
saluki 15 11:30
venäjänvinttikoira 8
Kehä 5    Mari Lackman   (65)
jämtlanninpystykorva 13 9:00
harmaa norjanhirvikoira 13
lapinporokoira 12
suomenlapinkoira 13 11:00
karjalankarhukoira 9
valkoinen ruotsinhirvikoira 1
suomenpystykorva 1
itäsiperianlaika 2
länsisiperianlaika 1
Kehä 6    Kirsi Honkanen   (79)
samojedinkoira 20 9:00
islanninlammaskoira 7
buhund 2
chow chow 4 10:30
eurasier 2
basenji 2
akita 3
kishunkoira 1
shiba 1
japaninpystykorva 9
volpino italiano 1
kleinspitz, musta ja ruskea 5 11:45
kleinspitz, muut värit 7
kleinspitz, valkoinen 1
mittelspitz, musta ja ruskea 5
mittelspitz, muut värit 8
mittelspitz, valkoinen 1
Kehä 7    Kimmo Mustonen   (81)
irlanninsusikoira 14 9:00
skotlanninhirvikoira 6
whippet 25 10:00
azawakh 1
espanjanvinttikoira 2
sloughi 1
unkarinvinttikoira 2
bullterrieri 1 11:30
bedlingtoninterrieri 2
australianterrieri 11
amerikankarvatonterrieri 1
saksanmetsästysterrieri 5
borderterrieri 4
kk kettuterrieri 3
sk kettuterrieri 3
Kehä 8    Maija Lehtonen   (59)
dalmatiankoira 14 9:30
kultainennoutaja 24
labradorinnoutaja 21 11:30
Kehä 9    Annaliisa Heikkinen   (78)
cockerspanieli 17 9:00
walesinspringerspanieli 21
espanjanvesikoira 10 11:00
amerikancockerspanieli 5
irlanninvesispanieli 4
kooikerhondje 1
lagotto romagnolo 5
viiriäiskoira 1
englanninspringerspanieli 14
Kehä 10    Sakari Poti   (47)
suomenajokoira 17 10:00
amerikankettukoira 3
baijerin vuoristovihikoira 2
basset artesien normand 2
basset hound 2
beagle 4
bretagnenbassetti 1
dreeveri 6 12:00
dunkerinajokoira 1
eestinajokoira 1
gascognenbassetti 1
pesukarhukoira 1
plottinajokoira 1
rhodesiankoira 4
venäjänajokoira 1
Kehä 11    Vesa Lehtonen (67)
* staffordshirenbullterrieri 12 9:30
* amerikanstaffordshirenterrieri 6
parsonrussellinterrieri 9
jackrussellinterrieri 7 11:00
brasilianterrieri 2
manchesterinterrieri 1
englanninkääpiöterrieri 1
dandiedinmontinterrieri 2
glen of imaalinterrieri 3
skotlanninterrieri 4
cairnterrieri 5 12:00
norfolkinterrieri 5
norwichinterrieri 4
ceskyterrieri 1
silkkiterrieri 2
walesinterrieri 1
vehnäterrieri 2
Kehä 12    Hans Almgren   (80)
mäyräkoirien mittaus 8:45
lk kääpiömäyräkoira 9 9:00
lk mäyräkoira 17
lk kaniinimäyräkoira 4
kk mäyräkoira 29 10:30
kk kääpiömäyräkoira 6
kk kaniinimäyräkoira 1
pk mäyräkoira 10 12:00
pk kääpiömäyräkoira 3
pk kaniinimäyräkoira 1
Kehä 13    Bertil Lundgren   (72)
kk saksanseisoja 11 9:00
lk saksanseisoja 17
pointteri 2
pienimünsterinseisoja 1
bretoni 2 10:30
lk unkarinvizsla 3
kk unkarinvizsla 4
bourbonnaisinseisoja 4
weimarinseisoja, lk 1
punainen irlanninsetteri 11 11:15
punavalkoinen irlanninsetteri 3
gordoninsetteri 1
sileäkarvainen noutaja 10 12:00
kiharakarvainen noutaja 1
novascotiannoutaja 1

 

 

Palkintotuomarit:

Ryhmä 2 Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Tanya Ahlman-Stockmari,
aidi, alentejonkoira, broholminkoira, castro laboreironkoira, dobermanni, espanjanmastiffi, hollanninrottakoira, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, napolinmastiffi, pinseri, sarplaninac, snautserit, tanskandoggit, tornjak, tosa, uruguayan cimarron Ville Meronen,
apinapinseri, appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bokseri, dogo argentino, entlebuchinpaimenkoira, estrelanvuoristokoirat, hovawart, isosveitsinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, landseer, newfoundlandinkoira, pyreneittenkoira, rottweiler, venäjänmustaterrieri Jari Laakso,
bukovinankoira, fila brasileiro, itävallanpinseri, kangalinkoira, leonberginkoira, mallorcandoggi, sao miguelinfila, shar pei, suursnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Erika Häkkinen,
muut Tanya Ahlman-Stockmari.

Ryhmä 4 Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Bertil Lundgren, Ruotsi,
kaikki rodut Hans Almgren, Ruotsi.

Ryhmä 6 Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Hans Almgren, Ruotsi,
dalmatiankoira Maija Lehtonen,
muut Sakari Poti.

Ryhmä 10 Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Tanya Ahlman-Stockmari,
azawakh, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, skotlanninhirvikoira, sloughi, unkarinvinttikoira, whippet Kimmo Mustonen,
muut Tanya Ahlman-Stockmari.

Ryhmäkilpailut:

FCI 2/10 Tanya Ahlman-Stockmari,
FCI 4/6 Hans Almgren,
Paras veteraani Kimmo Mustonen,
Paras kasvattajaryhmä Ville Meronen,
Best in Show Bertil Lundgren.

   

 

Palkintotuomarit:

Ryhmä 3 airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, borderterrieri, bullterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kääpiöbullterrieri, saksanmetsästysterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, staffordshirenbullterrieri Kimmo Mustonen,
muut Vesa Lehtonen.

Ryhmä 5  kanadaneskimokoira, länsigöötanmaanpystykorva, pohjanpystykorva, portugalinpodengot Tanya Ahlman-Stockmari,
harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, lapinporokoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Mari Lackman,
alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita, dansk spids, etnankoira, grönlanninkoira, hälleforsinkoira, ibizanpodencot, kaanaankoira, kanarianpodenco, keeshond,koreanjindonkoira, lunnikoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, pomerian,  taiwaninkoira, thaimaanpystykorva, thai ridgeback Erika Häkkinen,
muut Kirsi Honkanen.

Ryhmä 7 kaikki rodut Bertil Lundgren, Ruotsi.

Ryhmä 8 kultainennoutaja, labradorinnoutaja Maija Lehtonen,
kiharakarvainen noutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Bertil Lundgren, Ruotsi,
muut Annaliisa Heikkinen.

Ryhmäkilpailut:

FCI 3/5 Tanya Ahlman-Stockmari,
FCI 7/8 Bertil Lundgren,
Paras veteraani Annaliisa Heikkinen,
Paras kasvattajaryhmä Kirsi Honkanen,
Best in Show Hans Almgren.

Super-BIS Tanya Ahlman-Stockmari