Ruovesi rn 6.9.2020

Ruovesi rn 6.9.2020

Kauko-Pohjan Nuoriso-seurantalo, Ruoveden Jäminkipohja,

FCI 5/7 ja FCI 4/6, (myös pennut 7-9kk),

järj. Pohjois-Hämeen Ajokoirakerho ja Hyyrylän Metsästäjät.

Näyttelyssämme  pidetään ryhmäkilpailut kaikkien kehien päätyttyä !

Näyttelytoimikunta on joutunut tekemään tuomarimuutoksia.
Ilm.maksun palautukseen oikeuttava tuomarimuutos on merkitty aikatauluun *-merkillä.
Peruutukset tulee tehdä viimeistään 3.9 mennessä os. Merja Outavaara, Rantatie 27 A 8, 34800 Virrat tai sähköpostilla
ruovesi.nayttely@gmail.com

Muista ilmoittaa peruutuksessasi omistajatiedot, koirasi rotu ja tilinumerosi.
Vähennämme palautuksista 5 euroa pankki- ja käsittelykuluja.

TULOKSET (tulokset tallennetaan näyttelypäivän aikana)

Best in Show

  1. punavalkoinen irlanninsetteri
    434 Redwhitesilk Gunpowder
    om. Sirke Siiro

2. suomenajokoira
389 Arciday’S Tulisieluinen Kultarakas
om. Anne Kotalampi

RYHMÄ 4/6

1. suomenajokoira
389 Arciday’S Tulisieluinen Kultarakas
om. Anne Kotalampi

2. kk mäyräkoira
84 Tappijalan Miss Marple
om. Nina Lehtolammi

3. dalmatiankoira
353 Exlibris Canes Very Stylish
om. Sirpa Nevala

4. pk kääpiömäyräkoira
4 Harmajan Valentines Huru-Ukko
om. Susa Sulkakoski

RYHMÄ 5/7
1. punavalkoinen irlanninsetteri
434 Redwhitesilk Gunpowder
om. Sirke Siiro

2. samojedinkoira
90 Frostbite’S Wow Hes’ Awesome
om. Wilma Soudunsaari

3. islanninlammaskoira
234 Ginfaxi’S Dagbjartur
om. Heidi Hautala

4. basenji
115 Vanguardian All Day Sunray
om. Anni Toikka

Best in Show -veteraanit

1. kk mäyräkoira
84 Tappijalan Miss Marple
om. Nina Lehtolammi

2. englanninsetteri
394 Blue Baltic’S Buick Electra
om. Martta Yli-viikari

3. dalmatiankoira
358 Titara’S Lonely Rider
om. Satu Myllyntaus

4. amerikanakita
87 Inuline Bad Bet Jackpot
om. Nelli Majamaa

Best in Show -kasvattajat

  1. grand basset griffon vendeen
    709 Kennel Minskuhoff´S
    om. Maria Aaltovirta

2. punavalkoinen irlanninsetteri
714 Kennel Redwhitesilk
om. Päivi Peltonen

3. dalmatiankoira
712 Kennel Titara’s
om. Satu Myllyntaus

4. kk mäyräkoira
701 Kennel Deermossens
om. Hans Wickman

FCI 4
FCI6

FCI 5
FCI7

ARVIOITU AIKATAULU

Kehä 1 Juha Lehtinen (84)
mäyräkoirien mittaus 8.50
pk kaniinimäyräkoira 2 9.00
pk kääpiömäyräkoira 5
pk mäyräkoira 11
lk kääpiömäyräkoira 2
lk mäyräkoira 17
kk kaniinimäyräkoira 1
kk kääpiömäyräkoira 3
kk mäyräkoira 43 10.50
u 19 + n 24
Kehä 2 Juha Putkonen (79)
amerikanakita 3 9.00
samojedinkoira 18
volpino italiano 5
basenji 8
chow chow 4
eurasier 4
japaninpystykorva 6 11.00
portugalinpodengo, kk, keskikokoinen 1
etnan koira 3
shiba 1
grand basset griffon vendeen 6
posavinanajokoira 1
siperianhusky 19
Kehä 3 Sophie Aspholm (69)
basset hound 10 10.00
beagle 6
dreeveri 4
petit basset griffon vendeen 3
rhodesiankoira 2
dalmatiankoira

(pennut 1+0, u 12+n 20)

33

 

11.15

 

suomenajokoira 11
Kehä 4 Sakari Poti (61)
itäsiperianlaika 1 10.00
länsigöötanmaanpystykorva 4
suomenpystykorva 6
harmaa norjanhirvikoira 22
jämtlanninpystykorva 14 11.30
karjalankarhukoira 5
buhund 2
meksikonkarvatonkoira, iso 2
meksikonkarvatonkoira, keskikokoinen 1
perunkarvatonkoira, keskikokoinen 1
perunkarvatonkoira, pieni 3
Kehä 5 Tiina Eskelinen (49)
bretoni 2 10.00
englanninsetteri 3
karkeakarvainen unkarinvizsla 2
pienimunsterinseisoja 1
portugalinseisoja 1
bourbonaissinseisoja 1
karkeakarvainen saksanseisoja 7
lyhytkarvainen saksanseisoja 12
punainen irlanninsetteri 14 11.30
punavalkoinen irlanninsetteri 4
stabijhoun 2
Kehä 6 Tarja Löfman (48)
alaskanmalamuutti 7 9.00
jakutianlaika 3
venäläis-eurooppalainen laika 1
akita 4
islanninlammaskoira 3
ibizanpodenco, lk 1
lapinporokoira 6
pohjanpystykorva 2
ruotsinlapinkoira 3
suomenlapinkoira 18
Kehä 6 Paavo Mattila (48)
spitzien mittaus 11.50
* keeshond 12 12.00
* kleinspitz, muun väriset 5
* kleinspitz, valkoinen 2
* mittelspitz, musta/ruskea 6
* mittelspitz, muun väriset 20
* pomeranian 3

Osoite navigaattoreille Pohjankyläntie 375,34450 JÄMINKIPOHJA.
Näyttelypaikka Kauko-Pohjan Nuoriso-seurantalo sijaitsee Ruoveden Jäminkipohjassa.
Paikka sijaitsee n. 10 km Ruoveden keskustasta Oriveden suuntaan kantatien 66 varrella.
Vilppulasta tullessa ajetaan Ruhalan T-risteyksestä n. 5 km Oriveden suuntaan.
Oriveden ja Tampereen Teiskon suunnasta tullessa Teiskon risteyksestä näyttelypaikalle on n. 2,5 km Ruoveden suuntaan.

Muistathan ottaa mukaan koiran rokotustodistukset, hakaneulan numerolappua varten, koiran vesikupin, makuualustan ja näyttelyhihnan.
Siivoathan koirasi jätökset näyttelypaikalta, myös pysäköintialueelta!

Rokotustarkastukset suoritetaan pistokokein.
Koirien on tultava paikalle vähintään tuntia ennen ko. rodun arvosteluaikaa. Kuitenkin viimeistään klo 12.

Näyttely on drive-in, joten toivomme, että arvostelun jälkeen alueelta poistuvat muut kuin ROP-koirat, ROP-veteraanit sekä rotunsa parhaisiin kasvattajaluokkiin kuuluvat koirat. He voivat jäädä loppukilpailuihin oman harkintansa mukaan. Ryhmäkilpailut alkavat kaikkien kehien jälkeen.

Näyttelyssä noudatetaan Suomen Kennelliiton näyttelysääntöjä, mukaan lukien rokotus-määräykset ja antidoping – säännöt. Tunnistusmerkintä on pakollinen Kennelliiton virallisissa näyttelyissä, kokeissa ja kilpailuissa.

Jos koiran osallistuminen hylätään puutteellisten rokotusten takia, ei ilmoittautumismaksua makseta takaisin.

Muistathan hakea näyttelyssä koirasi sijoituksen mukaiset palkinnot palkintojenjakopisteestä. Palkintoja ei postiteta jälkikäteen.

Hinnat: Sisäänpääsymaksu 5 €, luettelo 6 €. Molemmat yhteensä 10€. Alle 10- vuotiaat ilmaiseksi.

Tiedustelut: Ilmoittautumista koskevat tiedustelut: puh. 040-417 1501 arkisin klo 15.00 – 19.00, info@bob-brand.fi Näyttelypäivänä tiedustelut 0400-342 326.

Ohjeita koronavirustartuntojen ehkäisemiseksi koiranäyttelyissä 1.8.2020 alkaen

 

 

 

 

Ilm. koskevat tied. ark. klo 15-19 040-41 71 501 tai info@bob-brand.fi
Muut tied: ark. klo 17-19 0400-342 326 tai ruovesi.nayttely@gmail.com.

Palkintotuomarit:

Ryhmä 4 Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Tiina Eskelinen.
kaikki rodut Juha Lehtinen,

Ryhmä 5 Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Juha Putkonen.
buhund, dansk spids, grönlanninkoira, harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, länsisiperianlaika, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, shikokunkoira, suomenpystykorva Sakari Poti,
akita, alaskanmalamuutti, hälleforsinkoira, ibizanpodencot, islanninlammaskoira, jakutianlaika, kanarianpodenco, kintamani-balinkoira, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Tarja Löfman,
muut Juha Putkonen,

Ryhmä 6 Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Sakari Poti.
alppienajokoira, amerikankettukoira, basset artésien normand, basset hound, beagle, bluetick coonhound, bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, dalmatiankoira, dreeveri, dunkerinajokoira, eestinajokoira, englantilais-venäläinen ajokoira, gascognenbassetti, gotlanninajokoira, grand griffon vendéen, griffon fauve de bretagne, haldeninajokoira, hamiltoninajokoira, hygeninajokoira, karkeakarvainen italianajokoira, lyhytkarvainen italianajokoira, maremmanajokoira, petit basset griffon vendéen, plottinajokoira, puolanajokoira, puolanjahtikoira, rhodesiankoira, schillerinajokoira, smoolanninajokoira, suomenajokoira, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira Sophie Aspholm,
muut Juha Putkonen,

Ryhmä 7 Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Juha Putkonen.
kaikki rodut Tiina Eskelinen.

Ryhmäkilpailut:
FCI 6/4 Juha Lehtinen,
FCI 5/7 Juha Putkonen,
Paras veteraani Juha Putkonen,
Paras kasvattajaryhmä Sakari Poti,
Best in Show Juha Putkonen